Výlety

Česky Deutsch English

Výlety po okolí

Za vojenskou historií

Vjenská opevnění

obrázek opevnění
400 m na východ od vrchu Borovina začíná hustá a nepřetržitá linie bunkrů bránící všechny přístupy ze severu směrem na Českou Kamenici (lesní soutěsky...), která ústí až mezi obcemi Studený a Lipnice. Na úseku vedoucím severovýchodním směrem od vrchu Borovina ke kótě 334 m nad Pavlininým údolím dlouhém 2 km nalezneme 10 pevnůstek mezi vrchem Borovina a Borek, a 5 mezi Borkem (přes Vlčí rokli) a kótou 334 m. Odtud vede kostrbatá linie 15 pevnůstek, kopírujících hřeben nad Chřibskou Kamenicí a potokem Studený, která končí u silnice mezi Lipnicí a Studeným. Na druhé straně silnice jsou ještě další 2 bunkry, které spolu s posledními bunkry linie nad Studeným potokem chrání silnici od Chřibské přes Studený do Kunratic a České Kamenice. Poslední 3 bunkry jsou ještě asi 500 m od zmiňované silnice ve svahu mezi Studeným a vrchem Studenec. Celkem v této části tedy nalezneme 35 pevnůstek LO. Tato část linie připomíná čtvrtoblouk chránící Českou Kamenici od SZ - SV.
Více informací o opevnění

Podzemní továrna a koncentrační tábor Rabštejn

podzemní továrna Rabštejn
V srpnu 1944 se zde začaly budovat podzemní továrny na zbrojní výrobu. Do dubna 1945 vyrubali vězňové ve skalním masivu údolí řeky Kamenice cca 17 500 m krychlových podzemních prostor. Plánovaných 80 000 m krychlových už díky konci války naštěstí nedokončili.
Dalších 60 let bylo rabštejské podzemí veřejnosti nepřístupné. Po II. světové válce bylo využíváno Československou armádou a v šedesátých letech 20. století byly v části podzemí vybudovány sklady pohonných hmot schopné pojmout 8 000 000 litrů. V sedmdesátých letech 20. století zde byla umístěna část sovětských vojsk.

Telefon pro rezervaci prohlídek: 774 258 077, 603 815 376
Více informací na www.moskyt.net
mapa- podzemí werk C mapa- podzemí werk B

Poznávání okolí

Srbská Kamenice

Srbská Kamenice
Srbská Kamenice leží v romantickém údolí říčky Kamenice přibližně 5 km jižně od Jetřichovic a 7 km severozápadně od České Kamenice. První doklady o založení obce uprchlými Lužickými Srby se datují po roce 1015. Po období třicetileté války získal toto panství dva v Čechách nové rody. Rod Clary původem z Toskánska a rod Aldringen původem z Lotrinska. V roce 1666 došlo ke spojení rodů čímž vznikl rod Clary-Aldringenů. Svobodní pánové z Aldringenu totiž v té době vymřeli po meči (1664) a jejich poslední příslušnice Anna Marie († 1665) si již dříve vzala za muže Jeronýma Claryho (1610-1671), úspěšného vojáka italského původu bojujícího stejně jako jeho otec v císařské armádě.
Každročně v měsících srpen a září se koná v obci mezinárodní hudební festival vážné a duchovní hudby v místním kostele.

Hlavní stránky Srbské Kamenice

Česká Kamenice

Česká Kamenice
Česká Kamenice vznikla v zalesněné krajině, kterou snad již v 11. století řídce obývali Lužičtí Srbové. Kolem poloviny 13. století sem přišli němečtí osídlenci, kteří v místě křížení staré česko-lužické zemské stezky s říčkou Kamenicí založili stejnojmennou protáhlou lánovou ves. První věrohodný doklad o České Kamenici pochází až z roku 1352, kdy již byla opevněným městečkem s farním kostelem. Od konce 14. století máme zpráv o České Kamenici více, protože z té doby se dochovala historicky i umělecky velmi cenná městská kniha, která je vedle městské knihy pražské a novobydžovské jednou z nejstarších v Čechách. Knihu založil 27. srpna 1380 Jan III. z Michalovic a byla vedena až do roku 1516.
Hlavní stránky České Kamenice

Pád letadla DC-9 26.1.1972

pomník pádu letadla DC-9
26. ledna 1972 spadlo mezi Novou Oleškou a Srbskou Kamenici letadlo DC-9 jugoslávských aerolinií na lince Stockholm – Záhřeb - Bělehrad. Z 28 lidí na palubě letadla přežila explozi a následný pád z údajné výšky přes 11000 m pouze letuška Vesna Vulovičová. Příčina exploze je neznámá, spekulovalo se o zásahu protiletecké obrany či bombě nacionalistických ustašovců.
reportáž- Havárie letadla-po letech

Za krásami Českého Švýcarska

Pravčická brána

Pravčická brána
zámeček Sokolí hnízdo
Národní přírodní památka Pravčická brána je největší přirozená pískovcová skalní brána na našem kontinentu. Je nejznámějším a nejobdivovanějším skalním útvarem Českého Švýcarska a symbol celé oblasti. Pravčická brána je výsledkem milióny let trvajícího zvětrávání v méně odolné části skalního masívu, tvořeného kvádrovými pískovci turonského stáří. Dno Pravčické brány leží v nadmořské výšce 415 m. Její rozměry jsou úctyhodné: rozpětí oblouku u dna 26,5 m, výška otvoru 16 m, šířka 7-8 m a minimální tloušťka 3 m. Vrcholová plošina brány je 21 m nad jejím dnem.
Na místě původní chatrče z dubové kůry, poskytující jednoduché občerstvení byl v roce 1881 vystavěn malebný výletní zámeček Sokolí hnízdo s restaurací. Dodnes se v objektu dochovaly původní interiéry – v přízemí je stylová restaurace vyzdobená původními malbami a v prvním patře se nachází muzeum národního parku.


Tichá (Edmundova) a Divoká soutěska

Edmundova soutěska Divoká soutěska
Tichá soutěska byla původně zcela nepřístupná, koncem 19. stol. začaly z příkazu knížete Edmunda Clary-Aldringena nákladné úpravy, na kterých se podílelo 200 dělníků pod vedením italských odborníků. Dne 4.5.1890 byla soutěska slavnostně otevřena.
Divoká soutěska byla zpřístupněna v roce 1898, bohužel nyní je opět nepřístupná.

Oficiální stránky soutěsek

Dolský mlýn

Dolský mlýn
Zřícenina bývalého mlýna je k vidění na romantickém místě v kaňonu říčky Kamenice. Mlýn je známý hlavně z natáčení pohádky Pyšná princezna.
Před mnoha lety měl Dolský mlýn důležité postavení mezi mlýny v kraji. Později sloužil jako výletní restaurace při dolní stanici člunové dopravy jižní části Srbskokamenické soutěsky, jež byla později nazývána Ferdinandova soutěska. Do současnosti zůstaly bohužel zachovány pouze obvodové zdi a mlýnské kolo.

Jetřichovice, Mariina vyhlídka, Šauštejn

Mariina vyhlídka
Do září roku 2005 stával na Mariině vyhlídce dřevěný altán, ten bohužel zničil požár. Nyní se na skalních vrcholcích tyčí nová bouda ze které si můžete taktéž vychutnat kouzelný výhled. Mariinu vyhlídku zde nechal postavit rod Kinsky jako i další vyhlídkové altány v okolí, Vilemína vyhlídka a Rudolfův kámen.
Šauštejn je zřícenina skalního loupežnického hradu, ze které je po náročnějším výstupu krásný vyhled do širého okolí. Výstup není vhodný pro malé děti.

Oficiální stránky obce Jetřichovice
NAPIŠTE NÁM

Image

TEL.: 728 585 425
e-mail: miloslav.svirak@seznam.cz